İshal Karanfil Nasıl Kullanılır?
15 Mayıs 2024

İshal Karanfil Nasıl Kullanılır?

İshal karanfil, İshal yiyecek ve içecekler vasıtası ile bulaşmaktadır. İshal mikrobik bir rahatsızlıktır. Bununla birlikte aşırı C vitamini ve magnezyum alımı da ishale sebep olabilmektedir. İshal olan bireyin vücudu susuz kalmamalıdır.

İshal karanfil nasıl kullanılır?

Karanfil ishale iyi gelen bitkisel bir tedavi yöntemidir. İshal olan birey kahvaltı yaptıktan yaklaşık 1 saat kadar sonra 8-9 tane karanfili 2-3 parçaya ayırıp az bir su ile yutulmalıdır. Yine akşam yemeğinden yaklaşık 2 saat kadar sonra 8-9 tane karanfil 2-3 parçaya bölünerek ılık bir su ile yutulmalıdır. Bu işlem en fazla bir hafta kadar uygulanmalıdır. Bu kür uygulanırken karanfil parçalanarak yutulmalıdır. Karanfiller kesinlikle ezilmemelidir. Karanfilin taze olmasına çok dikkat edilmelidir. Karanfilin taze olmasına çok dikkat edilmelidir. Eğer karanfil çabuk parçalara ayrılıyorsa o karanfil bayat demektir. Bu şekilde çabuk parçalanan karanfil tedavi için uygulanmamalıdır. İshal şikâyeti olan bireyler karanfili çay olarak içmemelidir. Karanfil oda sıcaklığında bekleyen birkaç yudum suyla yutulmalıdır. Bir yıldan fazla bekleyen karanfiller kullanılmamalıdır.

Antiseptik özelliği sayesinde soğuk algınlığı, grip, mide bulantısı, saman nezlesi gibi rahatsızlıklara karşı oldukça etkili olan karanfil ishal probleminde de etkili olan bir tedavi yöntemidir. Karanfil içeriğinde bulunan antiseptik, anti bakteriyel, anti viral ve anti mantar bileşikleri sayesinde vücut ısınmasını sağlarken çeşitli hastalıklarda da etkili olan bir yöntem olarak kullanılmaktadır. Karanfil toksinleri sayesinde kan dolaşımını rahatlatır. Böylelikle metabolizmanın güçlenmesini sağlayarak sağlıklı bir bağışıklık sistemine sahip olunmasına yardımcı olur. Karanfil kürü ile bağırsak florası dengelenir iken en kısa zamanda da ishal problemi ortadan kalkar. Karanfil kürü uygulanır iken karanfiller çiğnenmeden yutulmalıdır. Bunun dışında 9-10 tane kadar kuru karanfil ortadan ikiye bölündükten sonra çiğnenmeden birkaç yudum ılık suyla yutulmalıdır. Bu uygulama sabah ve akşam aç karnına yapılmalıdır. Kuru karanfil ani gelişen ishale karşı çok etkilidir. Bu kür uygulanırken karanfilin sayısı 10-11 adete kadar çıkarılabilir. İshal şikâyeti olan yaşlı insanlar da destekleyici olarak karanfil kürünü uygular ise çok fazla faydasını görmeleri mümkündür.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Karanfil Diş Eti Kullanımı

Karanfil Diş Eti Kullanımı

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Emzirirken Karanfil Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Emzirirken Karanfil Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Karanfil Tansiyonu Yükseltir mi?

Karanfil Tansiyonu Yükseltir mi?

Saç İçin Karanfil Kürü Tarifi ve Malzemeleri

Saç İçin Karanfil Kürü Tarifi ve Malzemeleri

Karanfil Çayı Nasıl Yapılır?

Karanfil Çayı Nasıl Yapılır?

Karanfil Saç Dökülmesine İyi Gelir mi?

Karanfil Saç Dökülmesine İyi Gelir mi?

Güncel

Karanfilin Faydaları Nelerdir?

Karanfilin Faydaları Nelerdir?