karanfil.gen.tr
karanfil

Ana Sayfa | Soru Cevaplar | Yeni Makale Ekle | En Son Yapılan Yorumlar

Karanfil

Karanfil, "karanfil" adını duyunca, hemen herkesin aklına restoranlarda yemek sonrası sundukları karanfil, ya da rengarenk çiçekler gelir.
Endonezya kökenli bir bitki türü olan karanfil; Dünya mutfaklarının da vazgeçilmez tatları arasında yer almaktadır. Syzygium aromaticum ağacından elde edilen karanfil bitkisinin, odunumsu yapısı vardır ve oldukça keskin bir kokuya sahiptir. Bu hoş kokusundan hem yemeklerde, hem de çaylarda kullanarak yararlanmak mümkündür. Ayrıca karanfilin asırlar önce sağlık açısından ne kadar faydalı olduğu keşfedildiğinden beri, tıp içinde de benimsenmiştir. Omega3 ve Omega6 vitaminlerinin yüksek miktarda olmasının yanı sıra; sodyum, çinko, fosfor, magnezyum, demir, tiamin, folat, A, C, D, K, E, B6 ve B12 vitaminleri bakımından da oldukça zengin bir özelliğe sahip olduğunu söyleyebiliriz.

4 mevsim de yeşil kalan ve yapraklarını dökmeyen karanfil ağacı, mersingiller ailesine ait, boyu 20 metreye kadar uzayabilen türdendir. Başlangıçta soluk bir rengi olan çiçeğin tohumları yavaş yavaş yeşile döner ve siyahımsı renge kavuşup boyları 1 buçuk 2 cm' e ulaştığında, tohumlar (karanfiller) hasat edilmeye başlar. Topik alanlarda yetişen karanfil, nadir olan aromatik ağaç türlerinden biridir. İklim koşullarının uygun olmaması sebebiyle ülkemizde, ne yazık ki yetişmeyen karanfil; gövde çelikleri ya da tohumları ile çoğaltılmaktadır. Hidrokarbon, şahsilik asit ve uçucu yağ maddeleri, tomurcuklarında bulunan maddelerdir.

Karanfil Kullanım alanları:

 Özellikle Hindistan' da yemeklerde kullanılan karanfil, Avrupalılar için genellikle (tatlı, turşu, reçel) çeşni görevi yapmaktadır. 
Bilinen ve bilinmeyen sayısız faydası olan karanfil; Çinliler tarafından 600 yılından bu yana tedavi amacı ile kullanılmakta olduğu da söylenmektedir. Sağlık alanında pek çok hastalık için tedavi edici etkilerinden yararlanılmakta ve çeşitli ilaç yapımında da kullanılmaktadır. Küçük boyutlara sahip olan karanfiller, devasal boyutta doğallığa ve besleyiciliğe sahiptir. Hem toz olarak, hem yağ, hem de tohumlarından baharat olarak faydalanabiliriz.

Karanfilin Faydaları:

Bünyesindeki bileşenler sayesinde sindirimi sağlayan enzimlerin salgılanmasını sağlayan karanfil; bulantı, kusma, ishal gibi şikayetlerinde rahatlama sağlayarak, mide sinirlerinin düzenli çalışmasını ayarlar.

Çeşitli araştırma ve deneyler sonucu antibakteriyel özelliği olduğu ortaya çıkan karanfilin, bu sayede bakterileri durdurduğu tespit edilmiştir. Bilhassa kolera bakterisi için yayılmayı önleyici etkisi bulunmaktadır. 

Diyabet hastaları için karanfil; insülin hormonuna benzer bir hormon üreterek, kan şekeri seviyesini mucizevi bir şekilde dengeler.
Karanfil

Bu hastalığa yakalanma riskini de azaltır.

Bağışıklılık sistemini güçlendirerek vücut direncini artırır. Bu da, hastalıklara karşı sizi bir kalkan gibi korur.

İçeriğinde bulunan bol orandaki antioksidanlar sayesinde, karaciğerleri korumak için kullanılabilecek en etkili besinlerden biridir. Vücudumuzda biriken toksin gibi zararlı etkileri olabilecek maddeleri durdurucu etkisi vardır.

Fenolik maddeler içeren karanfil; kemik sağlığımız için bulunmaz bir nimettir. Kemikleri güçlendirir ve kemik kırılganlığına da iyi gelmektedir. 

Karanfilden elde edilen yağ sayesinde, sivilce ve akne şikayetlerinden kurtulmak mümkündür. Bu doğal yağ, akneye neden olan bakteri ve mikropları yok ederek, çoğalmalarını önler. Ayrıca; siyah nokta, pullu deri, sivilce ve yara izleri için de oldukça etkili olan karanfil yağı; cilde maske veya masaj kremi şeklinde uygulanır. Kimyasal içeriği ile ölü derileri temizleyip, daha parlak bir cilt görünümüne sahip olmanızı sağlar.

Karanfili tane olarak çiğnediğinizde ağız kokusunu giderir ve hoş bir nefese sahip olursunuz. 

Diş ve diş eti ağrılarında, etkili esansı sayesinde lokal uyuşturucu ve ağrı kesici niteliği görür. Pek çok diş macunu yapımında da kullanılmaktadır.

Karanfil çayı ile; şişkinlikten kurtulur ve gaz sorununuz ortadan kalkar.

Karanfil yağını su ile inceltip balla karıştırdığınızda, soğuk algınlığı ve öksürük şikayetlerinizi azaltarak rahatlamanızı sağlar.

Sinir sistemi için olumlu etkileri olan karanfil; yorgunluğu giderir ve ruh sağlığınıza iyi gelir.

Saç köklerini besleyerek güçlendirir ve dökülmelerini engeller. Ayrıca karanfil (yağı), daha doğal ve sağlıklı saçlara sahip olmak için doğru bir seçenektir.

Kulak ağrılarına ve kulak iltihabına iyi gelen karanfil yağı, sinüzit ve alerjik rahatsızlıkların tedavisinde yardımcı olur.

Karanfil tozu ile bağırsak parazitlerinden kurulabilirsiniz.

Karanfilin Olası Yan Etkileri Nelerdir?

Bilhassa karanfil yağını kullanırken çok dikkat edilmelidir. Özellikle çocuklar başta olmak üzere, direk ağızdan alınması sakıncalı olabilir. Deriye uygulanıcak ise aşırıya kaçmadan kullanılmalıdır. Deriyi tahriş edebilir. Mukoza zarlarını zedeleyebilir ve diş etlerine zarar verebilir. Herşeyde olduğu gibi karanfil kullanımında  (tüketiminde) da, aşırıya gidilmemelidir. Doğru ve yeterli bir şekilde karanfilden faydalanıldığında; pek çok hastalığı tam olarak tedavi ettiği görülür. Bilinçsiz bir şekilde kullanılması sakıncalı sonuçlar doğurabilir.

Yayınlanma Tarihi : 14.02.2017 14:26:34

Karanfil Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

Yorum Yapılmış "Karanfil"


İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Çiçek Karanfil

Çiçek Karanfil, Karanfil, belli bir grup çiçek familyasına verilen genel isimdir. Dünya'nın çok soğuk ve çok sıcak kuşakları hariç her yerinde yetişebilmektedir. Yaklaşık 2000 türü olduğu tespit edilmiştir. Otsu bir çalı özelliği...

Yeşil Karanfil

Yeşil Karanfil bilindiği gibi her mevsim yeşil kalan karanfil ağacından elde edilmektedir. Birçok faydasının ve kullanım alanlarının  fazlalığından kaynaklanarak oldukça popüler bir bitkidir. Ülkemizde pek yetişmese de yetistiği ü...

Karanfil Nedir

Karanfil Nedir, Karanfil dünya mutfaklarının vazgeçilmez lezzetlerinden biridir. Endonezya kökenli bir bitki türüdür karanfil hem çiçek hem de baharat olarak ele alınır. Özellikle de ağız kokusunu gidermede oldukça sık kullanılan...

Baharat Karanfil

Baharat karanfil, keskin ve hoş bir kokuya sahip birçok alanda kullanıma sunulan bitkiler içerisinde yer alır. Bu değerli baharat türünün ana vatanı Endonezya'dır. Şekil yapısı itibariyle çiviyi anımsatır. Küçük taneler olarak eld...

Pembe Karanfil

Pembe Karanfil: samimi ve gerçekten hissedilen duyguları temsil eder. Pembe karanfil vermek zeytin dalı uzatmak gibidir. İstenmeyen olumsuz bir sonucu, olumlu bir şekilde sonlandırmaya çalışmak  gibidir. Karşınızdaki kişi ile duyg...

Karanfil Yararları

Karanfil yararları, Karanfil çok küçük taneli bir bitki olmasına rağmen çok büyük faydaları bulunan bir bitkidir. Sağlıktan lezzete ve hatta kokuya kadar hemen hemen her alanda kullanılan bir bitkidir. Bazı ilaçlarda ve diş macunl...

Karanfil Saç Maskesi

Karanfil saç maskesi: Karanfil saç maskesi bir çok kişi tarafından bilinen doğal maskelerden biridir. Saç sağlığına faydaları ile bilinen karanfil saç maskesi kolay bir şekilde hazırlanır ve evde kendi imkanlarınızla rahatça hazır...

Karanfil Çayı

Karanfil çayı; Karanfil bildiğiniz gibi başta ağız kokusu olmak üzere daha birçok rahatsızlığa iyi gelmektedir. Yemeklerden sonra bir tane karanfil atarak ağız kokusunu önlemek mümkündür. Hem ağız kokusunu önler hemde ağızda oluşa...

Karanfil Faydaları Saç

Karanfil faydaları saç, Karanfilin kişiler üzerinde oldukça büyük etkisi vardır. Kan dolaşımından, sindirim sistemine kadar etkisini gösteren karanfil, büyük bir marifetini de saç üzerinde gösteriyor. Karanfilin saça uygulanması s...

Karanfil Suyu Zayıflatırmı

Karanfil Suyu Zayıflatır mı, Karanfil hoş kokulu kokusu ve keskin aroması ile bilinen nadide bir çiçektir. Bu aroması keskin olması sayesinde ağız kokularına ve baş ağrısına oldukça iyi gelmektedir. Ayrıca karanfil suyu içinde vüc...

Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | Yardım Forumları

karanfil, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Haziran - 2018